Maślane, kruche ciasto. Do tego słodki, śmietankowy budyń oraz lekko cierpkie śliwki. Czy może być lepsze połączenie?
Ciasto wykonuje się szybko. Dodatkowo zamiast masła do ciasta kruchego możesz użyć margaryny. W smaku ciasto również będzie przepyszne.
Składniki:
Kruche ciasto:
- 320g mąki pszennej,
- 160g margaryny z wysoką zawartością tłuszczu bądź masło,
- 80g cukru,
- 1 jajko,
- 1 łyżka śmietany 18%.
Masa budyniowa:
- Budyń,
- 300ml mleka.
Nadzienie śliwkowe:
- 400g śliwek,
- 1 łyżka cukru,
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej.
Moja blaszka na tarte miała średnice 24 cm.
Wykonanie:
Tarta ze śliwkami jest bardzo prosta w wykonaniu. Potrzebujesz tylko trochę czasu, miskę, wałek oraz formę na ciasto.
Margarynę, ciasto, jajko, cukier oraz śmietanę przekładamy do miski. (Masło musi być wyjęte z lodówki – tak aby miało stałą konsystencje). Wszystko zagniatamy. Zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na 30 minut.
Nagrzewamy piekarnik na 190 stopni, najlepiej w funkcji góra-dół. Formę na ciasto smarujemy tłuszczem bądź wykładamy papierem do pieczenia. Wyjmujemy ciasto z lodówki, dzielimy w proporcjach 3/4 do 1/4. Wałkujemy większą część na płaski placek i przekładamy na brytfankę. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika na 15 minut.
Mniejszą część ciasta możemy nadal przechowywać w lodówce.
W tym czasie wlewamy do rondelka 250ml mleka. W pozostałej części rozrabiamy proszek budyniowy. Do zagotowanego mleka dodajemy budyniową mieszankę. Doprowadzamy do gęstej masy i wyłączamy palnik.
Kolejną czynnością jest wypestkowanie śliwek i włożenie ich do miski. Do niej dodajemy również łyżkę mąki ziemniaczanej oraz łyżkę cukru.
Wyjmujemy ciasto z piekarnika. Na podpieczony spód kładziemy budyń, a następnie śliwki skórką do dołu. Układamy je dość gęsto.
Wyjmujemy pozostałą część ciasta kruchego, wałkujemy w grubszy okrągły placek i tniemy na długie linie. Na wierzchu ciasta tworzymy kratkę, przekładając jeden pasek za drugi. Całość pokazałam na video na moim Instagramie. Kliknij tutaj żeby zobaczyć film.
Ciasto pieczemy w 180 stopniach (góra-dół) przez 40 minut. Po tym czasie wyłączamy piekarnik i zostawiamy ciasto na 15 minut. Wyjmujemy, studzimy i możemy się zajadać!
PS. Ciasto na drugi dzień kroi się idealnie. Jednak ciepłe też smakuje wyśmienicie 😛
Wskazówki:
- Masło możesz wymienić na dobrej jakości margarynę. Uważam, że smak jest podobny, a w dzisiejszych czasach cena znacząco się różni.
- Jeśli nie masz forty na tarte możesz wykorzystać keksówkę, tortownicę czy zwykłą mniejszą blachę.
- Jeśli nie masz czasu, nie schładzaj ciasta w lodówce. Jednak wtedy postaraj się bardzo szybko zagnieść ciasto. Dodatkowo warto użyć obciążenia przy jego pieczeniu, żeby ciasto drastycznie nie zmalało.
- Jako obciążenie przy pieczeniu spodu do tarty nie musisz używać specjalnych obciążników. Wykorzystaj papier do pieczenia, który położysz na surowe ciasto i np. fasolę bądź ciecierzycę, którą wysypiesz na wyłożony papier.
- Śliwki mogą puścić sporo wody, dlatego połóż je skórką do dołu.
Masz pytania? Śmiało, pisz w komentarzu!