Likier kawowo-karmelowy którego smak jest wyważony. Nie jest to słodki ulepek, po którym chce się tylko sięgnąć po coś cierpkiego. Wszystko dzięki idealnym proporcjom alkoholu i podstawowych składników.
Likier pięknie prezentuje się w małych buteleczkach. Może być to idealny dodatek do świątecznych prezentów.
Składniki:
- 500ml mleka 1,5%,
- 100g kajmaku,
- 3 łyżeczki kawy rozpuszczalnej,
- Syrop karmelowy – 30 ml,
- 250ml wódki (40%).
Z podanej proporcji wychodzi około 800 ml likieru. Pod warunkiem, że nie zmienisz proporcji.
Wykonanie:
Do garnka wlewamy mleko. Dodajemy kawę rozpuszczalną i kajmak. Całość podgrzewamy i doprowadzamy do rozpuszczenia składników. Nie zagotowujemy mleka. Podgrzewamy tylko do momentu rozpuszczenia kajmaku i kawy. Całość studzimy, a następnie dolewamy wódkę i syrop karmelowy. Mieszamy i przelewamy do butelek.
Co zrobić, jeśli likier jest za SŁODKI
Jedynym właściwym wyjściem jest dolanie większej ilości alkoholu. Jednak, jeśli nie chcesz żeby była za mocna, ani za słodka dolewaj syrop karmelowy powoli i kosztuj małą łyżeczką smak nalewki.
Innym wyjściem jest zwiększenie ilości mleka oraz kawy. Pamiętaj żeby każdą z tych czynności robić stopniowo, bo granice są często niewielkie.
Co zrobić, jeśli likier jest za MOCNY
Należy w osobnym naczyniu sporządzić roztwór z mleka, kawy i kajmaku. Na sam początku proponuję poniższe proporcję:
- 100 ml mleka,
- 1 łyżka kajmaku,
- 1 łyżka kawy rozpuszczalnej.
Jeśli całość będzie za mocna powtórz tą czynność. Nie wlewaj tylko gorącego roztworu do alkoholu.
Jak przechowywać likier?
Jeśli nie zmieniasz proporcji i likier nie jest przesłodzony, możesz go przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu przez około 2 – 3 tygodnie np. w szafce czy barku.
W przypadku likieru delikatnego – zwiększania proporcji mleka, kajmaku i kawy – proponuję przechowywać likier w lodówce.